۰۴
مرداد

برش فلزات

با استناد به تحقیقات وسیع به صورت مختصر و مفید می‌توان CNC یعنی کنترل عددی رایانه‌ای این دستگاه یک مینی‌کامپیوتر می‌باشد که با دادن برنامه‌های مختلف بر طبق نقشه‌های خاص که برای  برش فلزات  طراحی شده است، برای برش قابلیت خواندن نقشه‌ها و اجرا کار را با تعیین زمان بندی دارد که در کمترین زمان و در نهایت تمیزی در کار انجام شده است.

غیر از فلزات تمام مواد با استفاده از CNC قابل برش می‌باشند. مواد اولیه و طرح مورد نظر را در دستگاه قرار داده و دستگاه درنهایت دقت،سرعت با دقت فراوان کار را با برشی تمیز تحویل می‌دهد.
جالب است بدانید این دستگاه قابلیت  این را دارد که بالای یکصد هزار ساعت بتواند کار انجام دهد. دستگاه برش فلزی CNC حدود 50 درصد در زمان برنامه‌ریزی عامیانه یک کار صرفه‌جویی در وقت می‌کند.
دقت دستگاه برش فلزات به اندازه‌ای دقیق است که حتی قابل لمس است برش آهن تا 8 میلی‌متر و برش استیل تا 5 میلی‌متر و… این دستگاه از جمله مهم‌ترین کارهایش برش انواع فلزات، برش فولاد،گالوانیزه، ورق‌های آلیاژی و… می‌باشد.

دستگاه CNC (دستگاه برش فلزات)

این دستگاه چندمنظوره می‌باشد، این دستگاه هوشمند و مستحکم و بسیار حرفه‌ای و مقاوم دربرابر انواع کارهای برش فلزات است و امکان حک به روی فلز را نیز دارد، معمولا برای کارها با تعداد زیاد (سری) بسیار در وقت و هزینه مفید واقع می‌باشد. برای سهولت برش فلزات و با کمترین پسماند فلز و در نهایت دقت این کار را انجام می‌دهد، سرعت بالا در برش و دقت بسیار زیاد و هزینه کم از جمله محاسن این دستگاه است. افرادی را که برای صنایع خودروسازی و تولید قطعات مربوط به نیروگاه‌ها، صنایع نفت و گاز، لوازم تزئینی، معرق، پلاک‌سازی، مشبک‌سازی فلز، توری و صافی انواع مختلف قابل استفاده می‌باشد. با اطمینان خاطر و تحقیقات گسترده می‌توان گفت هیچ دستگاهی سرعت، کیفیت در برش و تراش‌کاری قطعات فلزی را غیر از دستگاه برش فلزات (دستگاه CNC) ندارد.
هنگامی که برش فلز با دستگاه CNC برش خورده سخت تیز و برنده نیست صیقل داده شده است و با توجه به دقت بالا در هنگام برش هیچ گونه انحنا و دفرمه شدن در قطعه وجود ندارد و بعد از پایان برش نیاز به ترمیم و سوهان یا سنباده زدن قطعه نیست.
دستگاه CNC با توجه به تعداد محورهایش در یک، دو، سه بعد حرکت کند دارای دو یا سه محور می باشند، دستگاه CNC معنی کنترل منطقی یک ماشین به واسطه اعداد با اعمال پردازش کامپیوتری و هر دستگاه با توجه به نوع کارکرد کنترلرگرهای خاص خود را دارد. کنترل‌کننده‌های دستگاه به‌عنوان سیستم‌های نرم‌افزاری NC معمولا شناخته می‌شود. اکثر برنامه‌ها توسط نرم‌افزاری کنترل اجرا می‌گردد. CNC یک برنامه زمان‌بندی به کمک کامپیوتر برای کنترل ماشین یک دستورالعمل با نقشه که تا پایان تولید نیاز به تمدید ندارد و در حافظه می‌ماند و توسط یک پردازنده در سیستم محفوظ است اگر بخواهند دوباره همان قطعه تراش خورده شود.
ماشین‌های برش فلزات یا همان CNC می‌تواند به صورت مداوم روشن مانده و تنها گاهی برای نظافت یا اگر سیم داخلی آن که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تقریبا میتوان گفت نقش حیاتی دارد، چنان‌چه پاره شود و یا آسیب ببیند باید تعویض شود.  برای روشن شدن دستگاه و استفاده مجدد باید دستگاه را خاموش کنند و سیم را درست یا تعویض کرد.
در بالا پیرامون صرفه‌جویی این دستگاه صحبت کردیم حال به طور مختصر شرحی می‌دهیم که این دستگاه به صورت هوشمند است و وقتی اطلاعات برای برش به آن داده شود دیگر نیاز نیست که یک نیرو ماهر در کنار دستگاه باشد یک کارگر ساده هم کافی می‌باشد.