۰۴
مرداد

مزایای واترجت‌ها در مقایسه با لیزرها

برش‌کاری لیزر با استفاده از اشعه لیزری است که بر روی ماده متمرکز شده تا ماده را ذوب کند، بسوزاند و یا تبخیر کند. اشعه لیزر می‌تواند شامل یک اشعه گاز (مانند CO2) و یا یک لیزر حالت حامد باشد.

باریکه لیزر می‌تواند ثابت بوده و ماده در مقابل آن حرکت نماید یا اشعه لیزر، خود بر روی ماده جابه‌جا گردد. هنگامی که لیزر سراسر ماده حرکت می‌کند، همچنان‌که فاصله از نوک انتشار لیزر تغییر کند، نیازمند اپتیک‌های اضافی است. لیزرها مزایایی نسبت به روش‌های رایج ماشین‌کاری دارند؛ به‌عنوان مثال با ماده هرگز تماسی پیدا نمی‌کنند که این کار موجب جلوگیری از آلودگی ماده می‌شود و همچنین مقدار HAZ در آن‌ها نسبتا کمتر است.

مزایای واترجت‌ها

 • واترجت‌ها چندین مزیت بر لیزرها دارند:
  با مواد بیشتری می‌توانند کار کنند. واترجت‌ها قادر به ماشین‌کاری مواد بازتابنده بوده و در صورتی که لیزرها قادر نیستند با موادی همانند مس و آلومینیوم کار کنند.
  واترجت‌ها قادر به برش محدوده بزرگی از مواد هستند و نیازی هم به تغییر ندارند.
  موادی را که نسبت به حرارت حساسند را می‌توان با واترجت برش داد. برش واترجت، قطعه شما را گرم نمی‌کند. هیچ ناحیه حرارت‌دیده‌ای HAZ یا اعوجاج گرمایی که می‌تواند با اشعه لیزر به‌وجود آید، موجود نیست.
  واترجت‌ها خواص ماده را تغییر نمی‌دهند.
  واترجت‌ها با طبیعت سازگارترند.
  واترجت‌ها ایمن‌ترند. گازهای مهلکی همانند تبخیر فلزات وجود ندارد و هیچ احتمال خطری برای آتش‌سوزی نیست. فاصله بین نازل واترجت و قطعه کار بسیار کوچک است، گرچه هنگامی که نازل واترجت بالا باشد، نیازمند احتیاط است.
  یکنواختی ماده اهمیتی ندارد. برای لیزر می‌بایست مواد، نسبتا مسطح و یکنواخت باشند. به‌خصوص هنگام برش‌کاری از روی سطحی ناصاف، اشعه لیزر تمرکز و قدرت برش خودش را از دست می‌دهد. اما یک واترجت بیشتر قدرت برش خود را به‌هنگام عبور از سطوح ناصاف، حفظ می‌کند. اگرچه امکان دارد که ماده، جریان برش را منحرف کند که این عموما نتیجه‌ای قابل اغماض است.
  تجهیزات اصلی واترجت نسبت به لیزر دارای قیمت کمتری است. قیمت یک دستگاه واترجت عموما به مراتب کمتر از یک دستگاه مشابه، با لیزر است. با هزینه یک دستگاه لیزر شما قادرید چندین مرکز ماشین‌کاری واترجت آب را خرید نمایید.
  واترجت به نسبت لیزر تلورانس بهتری در قطعات ضخیم‌تر دارد. واترجت تلورانس بهتری را برای قطعات ضخیم‌تر از 12mm عرضه می‌کند. برای قطعات نازک‌تر هردوی واترجت و لیزر تلورانس‌های نظیری را عرضه می‌کنند.
  واترجت مواد ضخیم‌تری را برش می‌دهد. هر ضخامتی که بتوانید برش دهید تابعی از زمان است که مایل به انتظار هستید. واترجت‌ها به‌راحتی با فولاد 5cm و 7.6cm کار می‌کنند. اما برخی از افراد، واترجت‌ها را برای ضخامت‌هایی بیشتر از 25cm در فولاد هم استفاده کرده‌اند، حفظ دقت در مواد ضخیم‌تر از 5cm دشوار است. به نظر می‌رسد لیزر دارای حداکثر ضخامت برشی کارآمد از 12mm تا 19mm می‌باشد.
  تعمیر و نگهداری یک دستگاه واترجت نسبت به لیزر ساده‌تر است.
  واترجت‌ها توسط کامپیوتر کنترل می‌گردند، بنابراین نیازی نیست که اپراتور زیاد ماهر و تعلیم‌دیده باشد.
  قطعه‌کارهایی که با واترجت برش داده می‌شوند، دارای سطحی صاف و صیقلی هستند. دلیل این امر به خاطر روش سایشی ماده است که کسب یک جوش باکیفیت بالا را ساده‌تر می‌کند. موادی که توسط لیزر برش داده می‌شوند متمایل به سطوحی زبرتر و فلس‌فلس هستند که امکان دارد نیازمند عملیات ماشین‌کاری اضافی برای تمیزکاری باشند.